Co to jest leasing i na czym polega?

Leasing to forma dzierżawy, w której dana osoba wynajmuje przedmiot od firmy leasingowej na określony czas i płaci regularne raty. Leasing jest popularnym sposobem na finansowanie samochodów, ale można też wynająć meble, sprzęt biurowy, a nawet nieruchomości.


Leasing jest formą dzierżawy, w ramach której firma leasingowa przekazuje swojemu klientowi (leasingobiorcy) prawo do użytkowania określonej rzeczy, na przykład samochodu na okres ustalony umową. W zamian otrzymuje od niego miesięczne raty – w wysokości, która została ustalona wspólnie przed podpisaniem umowy. Warto wiedzieć, że prawo do użytkowania danego pojazdu czy innego sprzętu przechodzi na leasingobiorcę dopiero po upływie całego okresu trwania umowy – do tego czasu pozostaje ona własnością firmy leasingowej. Leasing jest więc doskonałym rozwiązaniem dla osób i firm, które chcą skorzystać z danego środka transportu czy sprzętu bez jego faktycznego nabycia – warto jednak pamiętać, że taki sposób finansowania wiąże się ze stałymi, miesięcznymi opłatami.

Czy opłaca się brać leasing?

Zależy to od kilku czynników, jak choćby wysokości kosztów uzyskania przychodu. Najszybciej ratę leasingową można zaliczyć do kosztów podatkowych przy leasingu operacyjnym, kiedy to firma-najemca bierze na siebie całe ryzyko i ponosi wszelkie koszty eksploatacyjne związane z utrzymaniem pojazdu. W takim przypadku fiskus pozwala na potrącenie całej raty leasingowej jako kosztu uzyskania przychodu. Jeśli chodzi o amortyzację, to po pierwsze mamy do czynienia ze sporymi ograniczeniami w wysokości rocznego limitu potrąceń (5400 zł netto), a po drugie – limit ten obejmuje nie tylko samą ratę leasingową (która stanowi większość całości), ale także inne koszty, jak np. opłata rejestracyjna czy pierwsza wpłata. W efekcie amortyzacja daje dużo mniejsze możliwości niż leasing operacyjny jeśli chodzi o obniżanie dochodu podatnika i generowanie większych kosztów podatkowych.

Zobacz także:  Na czym polega upadłość konsumencką?

Co daje leasing samochodu?

Warto wiedzieć, że daje on przede wszystkim możliwość finansowania inwestycji, np. zakupu środka transportu, bez konieczności angażowania środków własnych firmy. leasing daje również możliwość uniknięcia podatku od czynności cywilnoprawnych, a także obniżenia kosztów eksploatacji przedmiotu leasingu. Z drugiej strony leasingobiorca ma wyłącznie prawo do użytkowania przedmiotu leasingu na warunkach określonych w umowie.

Jak spłaca się leasing?

Zwykłe raty leasingowe to wysokość równa pomniejszonemu o podatek VAT kosztowi rzeczy podzielonemu przez liczbę miesięcy trwania umowy. Raty mogą być stałe lub malejące (na początku są wyższe, a potem systematycznie spadają).

Jeśli chodzi o leasing finansowy, to jest to praktycznie taki sam mechanizm co kredyt bankowy – jednak istotne jest tutaj, że całość rat można sobie rozłożyć na długie lata, a nawet do 7 lat. Jest to okres zbliżony do czasu eksploatacji przedmiotu leasingowanego. W przypadku takich umów pamiętać należy jednak o tym, aby po upłynięciu umowy oddać przedmiot w odpowiednim stanie – gdyż jest on wciąż własnością firmy leasingowej

Co jest lepsze kredyt czy leasing?

Przede wszystkim warto zauważyć, że kredyt daje większą swobodę w doborze firmy ubezpieczeniowej. Natomiast ubezpieczyciele, którzy współpracują z firmami leasingowymi, oferują lepsze warunki ochrony. Ponadto istnieje możliwość doliczania ubezpieczenia do raty leasingu.

Czy leasing się opłaca 2022?

Podsumowując, leasing samochodu nadal będzie stanowił opłacalną opcję dla właścicieli firm, jednak będzie obejmował nieco inne warunki. Faktem jest, że coraz częściej mamy do czynienia ze zmianami cen samochodów – nowe modele są coraz droższe, a ich wartość maleje szybciej niż kiedyś. Nawet wydłużenie okresu spłaty do 8 lat, biorąc pod uwagę wciąż rosnące ceny samochodów nie sprawi, że rata leasingowa znacząco się zmieni – dotyczy to również kwestii kredytów. Warto więc pamiętać o tym, że przy doborze oferty leasingowej samochodu warto skupić się na indywidualnych potrzebach oraz możliwościach finansowych.

Zobacz także:  Na czym polega upadłość konsumencką?

Przy jakich dochodach opłaca się leasing?

Trudno jest określić konkretną granicę, ponieważ wszystko zależy od budżetu i potrzeb danej osoby. Kluczowe pytania, na które należy sobie odpowiedzieć przed rozpoczęciem poszukiwań samochodu osobowego na leasing, to: -Jakiego budżetu potrzebujesz? -Ile możesz przeznaczyć miesięcznie na raty leasingowe? -Co jest dla Ciebie ważniejsze: dobra cena raty miesięcznej czy niższa całkowita kwota do zapłaty?

Odpowiedzi na te pytania pozwolą Ci określić, czy opłaca się podjąć leasing. Warto także sprawdzić politykę wewnętrzną firmy oraz jej kryteria szacowania ryzyka. Może się bowiem okazać, że Twoja firma akceptuje niższe dochody niźli inne przedsiębiorstwa, a także ma bardziej elastyczne podejście do szacowania ryzyka. Pamiętaj jednak, że im bardziej atrakcyjny warunki leasingu osobowego (np. niższa rata), tym większe prawdopodobieństwo, że trzeba będzie ponosić większe koszty eksploatacyjne (np. drogie ubezpieczenie).

Jak długo trwa leasing?

Zazwyczaj firmy leasingowe umożliwiają zawarcie umowy na czas zbliżony do okresu amortyzacji danego środka trwałego. Maksymalny okres leasingu samochodu większość leasingodawców określa na 60 miesięcy (5 lat). Można jednak znaleźć na rynku firmy, które oferują leasing auta maksymalnie na 6 lub 7 lat.leasing to forma finansowania pozwalająca na uzyskanie środka trwałego bez potrzeby ponoszenia jego całkowitej wartości przed rozpoczęciem eksploatacji. Samochody są najczęstszym produktem, jaki można w ten sposób sfinansować. Leasingobiorca – podobnie jak kupujący samochód w kredycie – płaci raty odsetkowe, a także raty kapitałowe mające pokryć całość wartości netto pojazdu oraz jego utraty wartości podczas eksploatacji (amortyzacja). W przeszłoici firmom leasingowym oraz osobom fizycznym prowadzonym w rejestrze VAT należałoby się odliczenie VAT-u od całej opłaconej raty.

Kiedy brać auto w leasing?

Jeśli chodzi Ci o samochód dostawczy, to raczej nie ma większego sensu – lepiej kupić „na raty”. Poza tym jest to dobre rozwiązanie wtedy, gdy zamierzasz sfinansować starsze samochody lub urządzenia. Jak widać, pospieszyć się z leasingiem do końca 2021 roku powinni głównie przedsiębiorcy, którym zależy na kosztach podatkowych w bieżącym roku.

Zobacz także:  Na czym polega upadłość konsumencką?

Kto może wziąć auto w leasing?

Obecnie mogą to zrobić zarówno przedsiębiorca, jak i osoba fizyczna. Przedsiębiorcy korzystają na tym ze względu na możliwość odliczenia leasingu od podatku dochodowego, natomiast osoby fizyczne mają do dyspozycji tzw. leasing konsumencki. W jego ramach nie ma możliwości odliczenia kosztów użytkowania pojazdu od podatku, ale jest on generalnie bardziej dostępny dla osób prywatnych – np. jeśli chodzi o wymagane dokumenty czy poprzedni stan cywilno-prawny (karalność).

Ile wydac na leasing?

wartosc inicjalna, czynsz miesieczny?
Zawarcie umowy leasingu oznacza zwykle konieczność dokonania wpłaty własnej – czynszu inicjalnego. Najczęściej przedsiębiorcy wnoszą wkład w postaci 10-20% wartości pojazdu (czynsz inicjalny jest kosztem uznawanym przez podatek). Inne opcje wpłat mogą sięgać od 0% do 45%.

Related Posts

Na czym polega upadłość konsumencką?

Niewielu z nas wie, czym jest upadłość konsumencka. Jest to proces, który umożliwia dłużnikom uzyskanie częściowej lub całkowitej amortyzacji długów. W przypadku upadłości konsumenckiej dłużnik jest zobowiązany…

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies.