Co to jest lokata i na czym polega?

Czy wiesz, że możesz oszczędzać pieniądze, a jednocześnie mieć stale dostęp do nich? Wystarczy, że założysz lokatę. Lokata to produkt bankowy, który umożliwia bezpieczne oszczędzanie Twoich pieniędzy przez określony czas. W tym czasie pieniądze są blokowane i nie można ich wypłacić, ale masz pewność, że po upływie terminu otrzymasz całą kwotę oraz odsetki. Zdecydowanie warto więc rozważyć taką formę oszczędzania.


Lokata bankowa to umowa pomiędzy Tobą, a bankiem. Powierzasz bankowi swoje pieniądze na określony czas z założeniem, że ci je odda w ustalonej wysokości. Zawsze jest to więcej niż to, co dostałeś na start. Gdy zakładasz lokatę, możesz być pewien, że twoje pieniądze są bezpieczne – nie Martwe Podziemie – i że będziesz miał do nich cały czas dostęp.

Wiemy już czym jest lokata i jak działa. Pora przejść do konkretów i dowiedzieć się, na czym polegają lokaty bankowe oraz jakie są ich rodzaje. Najpopularniejsza forma lokaty to taka, w której inwestujemy nasze oszczędności na określony czas – np. na rok czy dwa lata. Po upłynięciu tego terminu otrzymujemy całość powierzonych pieniędzy wraz z odsetkami ustalonymi na etapie zawarcia umowy (tzw. stawkami referencyjnymi). Jeśli natomiast potrzebujemy swoich pieniędzy w trakcie trwania umowy lokacyjnej, możemy skorzystać ze specjalnie przygotowanych ofert takich jak np.:
– lokata mobilna – polega ona na tym, że możemy wypłacić nasze pieniądze w dowolnym momencie bez konsekwencji finansowych;
– lokata strukturalna – oznacza ona, że jej celem jest dostosowanie stopnia ryzyka do naszych potrzeb i oczekiwań;
– lokata terminowa – ma ona formę inwestycji krótkoterminowej i stanowi doskonały sposób na uniknięcie ryzykownego „siedzenia” ze swoimi pieniędzmi;
– lokata rentierska – przeznaczona jest głównie dla emerytów oraz rencistów; opiera się ona na stabilnym dochodzie miesięcznym;
– lokata dynamiczna – idealna propozycja dla osób chcących „pograć” trochę większym ryzkiem, ale także liczyć siяєєѕdomknfidlsbfTitle Description:

Co to znaczy lokaty?

Lokata bankowa to rodzaj umowy z bankiem, na podstawie której klient powierza bankowi określoną kwotę pieniędzy na umówiony czas. Po upływie okresu umowy bank zwraca pieniądze powiększone o wysokość odsetek. W jaki sposób można skorzystać z lokat? Aby skorzystać z lokaty, wystarczy udać się do oddziału banku i podpisać stosowną umowę. Do czego służy? Lokata bankowa służy przede wszystkim do oszczędzania pieniędzy. Dzięki temu, że po upływie umówionego czasu otrzymujemy więcej pieniędzy niż wpłaciliśmy, możemy liczyć na stopniowe powiększenie naszego kapitału. Jest to więc doskonała opcja dla osób, które chcą bezpiecznie inwestować swoje pieniądze i cieszyć się dodatkowymi środkami na przyszłość.

Zobacz także:  Jakie zaświadczenie z ZUS do kredytu hipotecznego?

Czy można stracić pieniądze na lokacie?

Najczęściej słyszymy o tym, że lokaty to bezpieczna forma inwestowania, a ich oprocentowanie jest stosunkowo wysokie. Jednak należy pamiętać, że lokaty to także rynek finansowy, a więc istnieje ryzyko strat. Szczególnie duże ryzyko strat na lokatach istnieje obecnie, gdyż poziom realnych stop procentowych jest ujemny. To oznacza, że jeśli będziemy trzymać pieniądze na lokacie przez cały rok, to finalnie stracimy pieniądze. O ile straty te mogą nie być duże (kilka procent), to jednak istnieje realne ryzyko strat sięgających nawet 10% w skali roku.

Po co lokata bankowa?

Zaletą lokaty jest to, że na takim koncie oszczędnościowym można gromadzić pewną sumę pieniędzy przez dłuższy czas bez ryzyka ich utraty. Ponadto, jeśli chce się mieć większą ilość pieniędzy na koncie w banku, to opłacenie lokaty bardzo dobrze wpływa na zwiększenie limitu kredytowego. Jest to szczególnie ważne dla osób, które planują brać kredyt hipoteczny. Lokata bankowa jest dobra także dlatego, że nawet jeśli wypadnie jakiś nieprzewidziany wydatek, to i tak można ją przedterminowo spłacić bez żadnych dodatkowych kosztów. Dzięki temu nie ma się ryzyka utraty pieniędzy ani dodatkowego obciążenia finansowego.

Lokata bankowa to więc bardzo bezpieczna forma inwestowania pieniędzy. Osoby, które decydujesign siê na niê investuj± swoje pieni±dze na okres od kilku miesiêcy do kilku lat. W tym czasie mog± one ze spokojem obserwowaæ jak ich oszczêdno¶ci rosn± – a rosn± one dziêki oprocentowaniu stosowanemu przez bank. Oprocentowanie depozytu zwykle jest du¿o wy¿sze ni¿ stopa oprocentowania lokat terminowych czy bie¿±cych kont osobistych – a przeznaczone jest ono tylko i wylºcznie na cel inwestycyjny.

Ile można zarobić na lokacie 3 miesięcznej?

Według podanej przesłanki, w skali 3 miesięcy można uzyskać zysk w wysokości 1,5 proc. W przypadku złożenia na lokacie 1000 zł oznacza to, że po kwartale oszczędzania uzyskasz 15 zł odsetek. Należy jednak pamiętać, że należy opodatkować uzyskane odsetki, stąd też finalnie Twoja stopa zwrotu może być niższa. Podatek od zysków kapitałowych wynosi obecnie 19 proc., co oznacza, że po opodatkowaniu uzyskasz 12,05 zł (15 zł – 19% x 15 zł).

Zobacz także:  Po jakim czasie można sprzedać mieszkanie z kredytem?

Ile można wpłacić na lokatę?

Zależy to od banku, ale z reguły jest to kwota do 15 000 zł. Dlaczego? Aby dzienne odsetki nie przekroczyły 2,49 zł. Wysokość oprocentowania oraz długość trwania lokaty mają tu duże znaczenie.

Czy warto założyć lokatę?

Dane statystyczne pokazują, że w ostatnim czasie oprocentowanie lokat bankowych systematycznie rośnie. Rok temu średnie oprocentowanie lokat wynosiło 0,14 proc., w marcu około 2 proc., natomiast obecnie bez problemu można znaleźć oferty na 5-6 proc. w skali roku. Lokaty 2022 są więc wreszcie opłacalnymi produktami, bo wpłacając do banku przykładowo 50 tys. zł na rok, można liczyć na zysk rzędu 2 tys. Jeśli ktoś dysponuje większymi środkami finansowymi i myśli o inwestycji, to warto zastanowić się nad lokatami bankowymi – oferują one bowiem bardzo atrakcyjne warunki i gwarantują bezpieczną formę inwestowania pieniędzy.

Czy lokaty są bezpieczne?

Bardzo często banki przekonują nas, że ich oferty są najlepsze i że ryzyko jest minimalne. Warto się więc zastanowić, czy aby na pewno możemy mieć pewność, że nasze oszczędności są bezpieczne. Zdecydowanie tak – w polskim systemie bankowym pilnuje tego Bankowy Fundusz Gwarancyjny. Jest to instytucja powołana ustawowo, której celem jest ochrona środków depozytowanych przez klientów banków oraz stabilność systemu bankowego. Co więcej, BFG podlega nadzorowi ministerialnemu – Minister Finansów jest organem nadzoru nad instytucjami finansowymi w Polsce i reguluje rynek finansowy. Nad gwarancjami udzielonymi przez BFG czuwa też Sejm – roczne sprawozdania z działalności BFG są składane do Parlamentu. Co ważne, Sejm ma prawo wglądu do dokumentacji BFG oraz jest uprawniony do kontroli jej działania. Rolę nadzorcza pełni też rząd, który musi zatwierdzić roczne sprawozdania Bankowego Funduszu Gwarancyjnego. Warto więc mieć świadomość, że istnieje wiele mechanizmów i instytucji mających na celu ochronę naszych oszczędności.

Jak bank zarabia na lokacie?

Bardzo prosto – bank używa naszych pieniędzy, żeby pożyczać je innym na większe oprocentowanie. Dzięki temu może
zarobić kilkaset, a nawet kilka tysięcy złotych rocznie na jednej lokacie. A jak wygląda to w przypadku rachunku oszczędnościowego? W przypadku rachunku
oszczędnościowego bank korzysta z twoich pieniędzy na dwa sposoby. Po pierwsze, pieniądze są dostępne dla banku w każdej chwili, co oznacza, że bank może je
wykorzystać do udzielania kredytów i pożyczek innym osobom. Po drugie, bank może również zarabiać na odsetkach od twoich pieniędzy. Jeśli więc masz
rachunek oszczędnościowy w banku i nie wykorzystujesz go do niczego innego niż trzymanie tam swoich pieniędzy, to wciąż pozwalasz bankowi na zarabianie
pieniędzy przez cały czas.

Zobacz także:  Ile kosztuje rozdzielność majątkową w trakcie małżeństwa?

Ile kosztuje zerwanie lokaty?

Czy opłaca się trzymać swoje pieniądze w banku? Odpowiedź na to pytanie, niestety, nie jest prosta. Wszystko zależy od rodzaju lokaty oraz banku, w którym została ona zawarta. Powszechnie można jednak stwierdzić, że utrata odsetek przy zerwaniu lokaty jest bardzo prawdopodobna. Warto się więc dokładnie zastanowić, czy dana inwestycja naprawdę jest nam potrzebna.

Niestety, często zdarza się tak, że musimy szybko pozbyć się pieniędzy, które mamy na lokacie. Wtedy możemy być narażeni na duże straty – szczególnie jeśli dana lokata ma długi okres karencji. Karencja to nic innego jak okres wypowiedzenia umowy – im dłuższa karencja, tym większe ryzyko utraty pieniędzy przy zerwaniu lokaty.

Potrącanie odsetek przez banki przy zerwaniu lokat to nic nowego – robią to już od dawna. Najbardziej popularne są dwie formy potrąceń: 100% odsetek i 20-80% odsetek. Jak sama nazwa wskazuje, w pierwszym przypadku bank potrafi potrzebujemy jedynie równowartości wpłaconej kwoty – reszta pieniędzy przechodzi na ich konto. Druga forma potrąceń oznacza, że ​​bank bierze tylko część odsetek – tutaj wartości mogą się również różnić w zależności od banku i rodzaju lokaty.

Pamiętajmy jednak o tym, że każdy bank ma inne warunki i opłaty mogą się również różnić w zależności od tego, gdzie akurat trzymamy nasze pieniądze. Dlatego też tak ważne jest czytanie umów oraz dokładne ich rozumienie – wtedy unikniemy rozczarować oraz problemów finansowych w przyszło

Kiedy lokaty pójdą w górę?

W 2021 r. wyniosła średnio 5,1 proc., w ostatnich miesiącach przyśpieszyła do 9 proc. i średnio w 2022 r. może sięgnąć 7,5 proc. Odsetki od lokat to jedna z form inwestowania pieniędzy. Decydując się na taki krok, warto jednak pamiętać o kilku podstawowych zasadach i warunkach, które trzeba spełnić. Pierwszym z nich jest okres lokaty – im dłuższy, tym większe szanse na to, że oprocentowanie będzie wyższe. Drugi warunek to kwota – im większa suma pieniędzy, tym lepsze warunki oferują banki.

Related Posts

Jakie zaświadczenie z ZUS do kredytu hipotecznego?

Zamierzasz wziąć kredyt hipoteczny? Jeśli tak, to musisz wiedzieć, jakie zaświadczenie z ZUS do kredytu hipotecznego jest Ci potrzebne. Nie martw się – jest to proces bardzo…

Ile kosztuje rozdzielność majątkową w trakcie małżeństwa?

, żartobliwy Rozdzielność majątkowa to jeden z najdroższych elementów małżeństwa. Cena za rozdzielność majątkową to aż 4999 złotych. Jeśli chcesz dowiedzieć się, ile kosztuje rozdzielność majątkowa, to…

Po jakim czasie można sprzedać mieszkanie z kredytem?

Specjaliści udzielają konkretnych odpowiedzi na to, kiedy można sprzedać mieszkanie z kredytem. Zachęcamy do lektury! Czy bank ma prawo decydować o sprzedaży mieszkania klientowi? W Polsce nie…

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies.