Czy można zastrzec swój PESEL?

Czy można zastrzec swój PESEL? To pytanie coraz częściej pojawia się wśród Polaków. Zastanawiamy się, czy jest to możliwe i co moglibyśmy zyskać na takiej decyzji. Sprawdźmy to!


Okazuje się, że tak. A jest to całkiem łatwe do założenia. Więc jeśli chcemy, aby nasz numer PESEL był zastrzeżony, to musimy udać się na stronę internetową https://www.pesel.gov.pl/ i tam wypełnić formularz. Wydaje się, że potrzebujemy tylko naszego PESEL-u oraz podpisu osobistego. Istnieje także możliwość zastrzeżenia numeru PESEL przez osoby trzecie, ale wtedy konieczne będzie dostarczenie odpowiednich dokumentów (np. pełnomocnictwa).

Jak czytamy w Dzienniku Gazecie Prawnej, „blokada ma charakter dobrowolny i stosowana jest przede wszystkim wobec osób starszych lub niepełnosprawnych, które mogą padć ofiarami wyłudzeń”. Jeśli więc ktoś ma obawy o to, że jego dane mogą zostać wykorzystane do niecnych celów, to może zdecydować się na zastrzeżenie swojego numeru PESEL.

Co się jednak stanie, jeśli firma potrzebuje naszego numeru PESEL? Jeśli okaże się, że mamy go zastrzeżonego, to firma nie będzie mogła udzielić nam kredytu lub pożyczki ani też podpisać umowy telekomunikacyjnej. W takim wypadku będziemy musieli na chwilę zdjąć blokadę ze swojego numeru PESEL, żeby skorzystać z ich usług; a potem ponownie ją założyć.

Jak zabezpieczyć PESEL przed kredytem?

Kredytobiorca powinien pamiętać, że może zabezpieczyć swoje dane poprzez skorzystanie z usług: Chroń PESEL KRD, Bezpieczny PESEL oraz Alerty BIK. Dzięki temu będzie miał pewność, że jego dane nie zostaną wykorzystane do wyłudzenia kredytu lub pożyczki.

Zobacz także:  Kredyty gotówkowe a świadomość kosztów

Chroń PESEL KRD to usługa, która umożliwia zarejestrowanie się w bazach danych KRD i Związku Banków Polskich. Dzięki temu kredytobiorca ma pewność, że jego PESEL nie zostanie wykorzystany do wyłudzenia kredytu.

Bezpieczny PESEL to system stworzony przez Polski Związek Instytucji Pożyczkowych. Jest to narzędzie, które ma na celu ochronę danych osobowych oraz zapobieganie ich niewłaściwemu wykorzystaniu. Kredytobiorca może zarejestrować się w tym systemie i sprawdzać, czy jego PESEL jest wykorzystywany do celów kredytowych.

Alerty BIK to usługa, która pozwala monitorować swoje dane osobowe oraz historię kredytową. Kredytobiorca może skorzystać z tej usługi i dowiedzieć się, czy jego dane są wykorzystywane do celów kredytowych lub pożyczkowych.

Co zrobić jak ktoś ma mój PESEL?

Najpierw trzeba jak najszybciej zgłosić kradzież na policję. A potem można zastrzec numer PESEL w systemie, który prowadzi Biuro Informacji Kredytowej. Co to oznacza? Zostanie on wyłączony z możliwości użycia przez osobę, która go ukradła i będzie on nieważny. Ponowne użycie numeru PESEL będzie możliwe dopiero po skutecznym zgłoszeniu się na policję i ustaleniu tożsamości sprawcy kradzieży.

Czy na podstawie numeru PESEL można wziąć kredyt?

PDF-y i artykuły dostępne w Internecie sugerują, że jest to możliwe – po podaniu numeru PESEL oraz nazwiska bank ma obowiązek przyznać kredyt. Czy rzeczywiście tak jest? Odpowiadając krótko: Nie. Sprawdzamy, jak wygląda sytuacja w praktyce.

Każdy bank posiada w swojej ofercie kredytowej szereg produktów dedykowanych osobom fizycznym – mogą to być kredyty gotówkowe, samochodowe, na zakup mieszkania czy też na cel dowolny. Wniosek o kredyt można złożyć online lub stacjonarnie w oddziale banku. Jednak w każdym przypadku, gdy staramy się o udzielenie pożyczki, będzie nas potrzebował dokument potwierdzający tożsamość – a więc aktualny dowód osobisty. Dodatkowo należy także podać inne informacje takie jak data urodzenia, adres zamieszkania czy też dochody. Możemy więc śmiało stwierdzić, że nie jest możliwe uzyskanie kredytu „na PESEL” bez presentation de documents et sans preuve d’identité.

Zobacz także:  Jak uzyskać kredyt gotówkowy?

Jak zastrzec PESEL na poczcie?

Aby zastrzec PESEL, należy wysłać bezpłatnego SMS-a o treści BEZPIECZNY. 12345678900 (w tym miejscu należy podać swój PESEL) na numer 4777. Na numer konta podany w SMS-ie zwrotnym należy wpłacić 21 zł. Zgodnie z instrukcją otrzymaną SMS-em dokończenie formalności odbędzie się na Poczcie Polskiej.

Czy BIK chroni mnie przed Chwilowkami?

W dzisiejszych czasach, kiedy coraz więcej osób sięga po pożyczki i kredyty w celu sfinansowania swoich potrzeb, a także w ramach inwestycji, jest bardzo ważne zabezpieczenie swojego dobra finansowego. Powstaje pytanie – czy BIK może mnie chronić przed chwilówkami? Otóż niestety założenie konta w Biurze Informacji Kredytowej nie uchroni nas całkowicie przed wyłudzeniem kredytu czy pożyczki. W dobie popularności firm pożyczkowych i chwilówek, które do uzyskania pożyczki wymagają jedynie podstawowych danych, warto pamiętać o lepszym zabezpieczeniu swojego majątku i otworzyć również konto w Krajowym Rejestrze Długów.

Jak uniemożliwić wzięcie pożyczki na moje dane?

Wystarczy, że masz aktywne Alerty BIK. Wchodzisz na stronę internetową i logujesz się, następnie włączasz zastrzeżenie jednym kliknięciem. Partnerzy systemu Zastrzeżenia kredytowego widzą, że nie zgadzasz się na udzielenie kredytu na Twoje dane. Dopóki nie wyłączysz zastrzeżenia, żaden z partnerów systemu nie udzieli zobowiązania kredytowego na Twoje dane.

Jak wyłączyć usługę bezpieczny PESEL?

Aby wyłączyć usługę bezpieczny PESEL, możesz zalogować się na swoje konto i w panelu sterowania wybrać opcję „Wypowiedzenie”. Następnie podaj datę, od której chcesz, aby usługa była deaktywowana i zatwierdź. Alternatywnie możesz skontaktować się z naszym działem obsługi klienta pod numerem 510 100 100 i poprosić o deaktywację usługi.

Jak zastrzec swoje dane osobowe?

Nie, gdyż przepisy ustawy o ochronie danych osobowych nie przewidują możliwości „zastrzeżenia danych osobowych”. Jest natomiast możliwość wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych osobowych bądź też możliwość cofnięcia zgody na przetwarzanie danych w celach marketingowych.

Zobacz także:  Kredyt gotówkowy i hipoteczny - czym się różnią?

Dlaczego trzeba chronić PESEL?

PESEL to numer identyfikacyjny każdej osoby urodzonej w Polsce, który jest nieodłącznym elementem dowodu osobistego. Jeśli te dane znajdą się w niepowołanych rękach, mogą stać się furtką m.in do wyłudzenia kredytów czy pożyczek – tłumaczy prof. Waldemar Rogowski, główny analityk kredytowy Biura Informacji Kredytowej.

Aby chronić PESEL przed nieupoważnionymi osobami warto pamiętać o kilku podstawowych zasadach:
– nigdy nie należy podawać go osobom, których nie znamy oraz firmom i instytucjom, do których nie mamy zaufania;
– jeśli musimy skorzystać z usług firmy lub instytucji, które proszą nas o podanie PESEL-u, upewnijmy się czy na pewno są to profesjonaliści;
– PESEL nigdy nie powinien być umieszczony w internecie – ani na stronach internetowych, ani w e-mailach czy na forach dyskusyjnych;
– warto regularnie sprawdzać swoje dane w Biurze Informacji Kredytowej oraz w bazach danych firm bankowych i parabankowych;
– jeśli jesteśmy świadkami przypadków wykorzystania PESEL-u bez naszej zgody, natychmiast możemy zgłosić się na policję.

Kto może żądać podania numeru PESEL?

W jakich sytuacjach może być nam to potrzebne?
Numer Powszechnego Elektronicznego Systemu Ewidencji Ludności, czyli w skrócie PESEL, to unikalny identyfikator każdego obywatela Polski. Można go uznać za rodzaj „numeru personalnego”. Umożliwia on bowiem jednoznaczną identyfikację osoby fizycznej. Warto pamiętać o tym, że numer PESEL przydzielany jest każdemu człowiekowi na całe życie i nie ulega zmianie wraz z upływem lat.

Numer PESEL jest nam potrzebny w bardzo wielu sytuacjach – choćby podczas zawierania umów czy prowadzenia kont bankowych. To także element wymagany przez pracodawców podczas rekrutacji czy też odprowadzania składek do ZUS-u. Warto mieć go więc ze sobą w portfelu lub torebce – podobnie jak dowód osobisty czy paszport.

Co warto wiedzieć o numerze PESEL? Jak go sprawdzić?
Numer PESEL składa się 11 cyfr, a do tego trzech liter: X, Y lub Z (służą one do sprawdzenia poprawności numeru). Najprostszy sposób na sprawdzenie, czy dany numer PESEL jest prawidłowy, to skorzystanie ze strony internetowej https://www.peselonline.pl/sprawdzanie-pesel/. Wystarczy tam wpisać swój numer i kliknąć „sprawdź” – system samodzielnie sprawdzi poprawność podanego numeru.

Related Posts

W poszukiwaniu odpowiedniej pożyczki osobistej

Za każdym razem, gdy masz do czynienia z kryzysem finansowym, pewna myśl o zaciągnięciu pożyczki o…

Pożyczaj tylko wtedy, gdy musisz

Wiele osób czasami czuje potrzebę pożyczenia pieniędzy, a wynika to z wielu sytuacji czy też wielu…

Kredyt gotówkowy i hipoteczny – czym się różnią?

Kredyty gotówkowy i hipoteczny wydaje się niczym nie różnić. Ale to tylko pozory. Owszem zarówno j…

Jak działa WIBOR?

WIBOR to skrót od Warsaw Interbank Offered Rate – wskaźnik oparty na stopach procentowych, jakie banki oferują sobie nawzajem w trakcie transakcji finansowych w walucie PLN. WIBOR…

W jakie waluty inwestować w 2022?

Inwestowanie w rynku walutowym może być dochodowe, ale wymaga wiedzy i doświadczenia. Aby ułatwić Ci podjęcie decyzji, przygotowaliśmy krótki artykuł na temat top 5 walut, w które…

Co są stopy procentowe?

Chcesz dowiedzieć się, czym są stopy procentowe? Jest to bardzo ważna część finansów, a dokładniej mówiąc, dotyczy to tego, ile pieniędzy musisz zapłacić jako odsetki od kredytu….

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies.