Istnieje wiele powodów, dla których ludzie postanawiają skorzystać z rozwiązania, jakim jest kredyt konsolidacyjny. Niewątpliwie duże znaczenie mają tutaj takie czynniki jak możliwość modyfikacji sposobu spłacania swoich zobowiązań, czy też opcja dotycząca połączenia kilku zadłużeń bankowych w jedno. Trzeba jednak pamiętać o tym, aby nie ulegać wrażeniom i wizjom, które mogą pojawiać się w naszej głowie, gdy zaczynamy się zapoznawać z tematyką kredytów konsolidacyjnych. Do podejmowania tego rodzaju decyzji niezbędna jest bowiem wiedza merytoryczna pozwalająca ustalić, jakie mechanizmy działają w związku z kredytami konsolidacyjnymi, a także jak poszczególne parametry mogą wpływać na siebie nawzajem. Do przeanalizowania mamy naprawdę mnóstwo czynników. Nie zmienia to jednak faktu, że kredyty konsolidacyjne cieszą się stosunkowo dużym zainteresowaniem. Mogą być one nieraz atrakcyjną opcją. Wszystko jest tutaj jednak zależne od parametrów konkretnej propozycji, z którą mamy do czynienia, a także od tego, jak się ona odnosi do zobowiązań, które chcemy poddać konsolidacji. Zobowiązania finansowe z pewnością są tematyką o dosyć złożonym charakterze i jeżeli mamy braki w tym zakresie, musimy nadrobić je przez podjęciem decyzji w tej materii. Swoim budżetem trzeba bez wątpienia umiejętnie zarządzać.
Jednym z powodów, które sprawiają, że kredyty konsolidacyjne są dosyć często wybierane przez rozmaite osoby, jest to, że umożliwiają one wprowadzenie do swojego sposobu spłaty zadłużeń bankowych pewnych modyfikacji. Często celem osób starających się o konsolidację zobowiązań jest zmniejszenie comiesięcznych rat w stosunku do tego, co muszą one spłacać w aktualnym stanie rzeczy. Może to być bardzo ciekawa opcja, gdy pojawią się nieoczekiwane komplikacje o charakterze finansowym i nasz budżet będzie potrzebował tego rodzaju zmiany. Niemniej jednak trzeba pamiętać o tym, że bardzo często z taką modyfikacją wiąże się wydłużenie okresu kredytowania, co z kolei wpływa na dłuższe naliczanie odsetek, czyli wzrost kosztów całkowitych. Trzeba więc przeprowadzić adekwatne kalkulacje w tym zakresie. Nie można pomijać tutaj tego, jak kształtują się nasze dotychczasowe zobowiązania, ponieważ parametry ofert kredytów konsolidacyjnych trzeba rozpatrywać również pod tym kątem.
Sporą zaletą kredytu konsolidacyjnego może być również to, że pozwala on na swego rodzaju połączenie kilku zadłużeń bankowych w jedno. Mechanizm działania jest tutaj prosty – my mamy na swoim koncie kilka zobowiązań, natomiast określona instytucja bankowa udziela nam kredytu konsolidacyjnego. Wówczas spłaca ona nasze zadłużenia, a my stajemy się jej dłużnikiem. Spłacaliśmy więc kilka rat, a po konsolidacji mamy je połączone w jedną. To może być nieraz naprawdę wygodne rozwiązanie, gdyż całą sprawę możemy załatwiać przy pomocy jednego przelewu miesięcznie zamiast kilku. Niemniej jednak trzeba pamiętać o tym, że sam ten czynnik nie powinien być naszą jedyną motywację. Połączenie zobowiązań w celach osiągnięcia pewnego rodzaju wygody nie może stanowić wyłącznego celu właśnie ze względu na omówione wcześniej kwestie związane z kosztami zobowiązania. Jak zatem widać na tego rodzaju przykładach, szczegóły i mechanizmy rządzące światem finansów mają niejednokrotnie duże znaczenie dla naszego procesu decyzyjnego, dlatego też nie możemy bagatelizować tych kwestii. Trzeba dać sobie czas do namysłu i przeprowadzić adekwatne analizy w celu dokonania rzetelnej oceny sytuacji oraz okoliczności towarzyszących.