Jak się potwierdza profil zaufany?

Profil zaufany to jeden z elementów bezpiecznego korzystania z Internetu. Warto wiedzieć, jak go potwierdzić. Większość serwisów internetowych oferuje taką możliwość. Zazwyczaj wystarczy podać adres e-mail lub numer telefonu.

Profil zaufany można załatwić w urzędzie lub przez Internet. Zapisując się na platformie e-PUAP i tworząc konto w usłudze Profil Zaufany otrzymasz certyfikat kwalifikowanego podpisu elektronicznego, który upoważnia do podpisywania dokumentów wystawianych przez Państwowej Inspekcji Sanitarnej. Wniosek o profil zaufany można złożyć online albo wypełniony drukiem papierowym w dowolnym urzędzie miasta. Jak potwierdzić profil zaufany?

Znajdź najbliższy punkt potwierdzający (punkty potwierdzające to urzędy skarbowe, oddziały NFZ, ZUS) — przejdź do wyszukiwarki punktów potwierdzających i pójdź tam potwierdzić wniosek. Masz na to 14 dni.

Gdzie potwierdzić profil zaufany ePUAP?

Można go zdobyć także na inne sposoby. Kolejnym z nich jest wypełnienie internetowego wniosku, a później wizyta w jednym z ponad 1500 punktów potwierdzających. Takie punkty działają w urzędach gmin, starostwach powiatowych, oddziałach NFZ, ale i np. w placówkach pocztowych.

Punkty te są oznaczone logotypem ePUAP, a ich dokładna lokalizacja jest dostępna na stronie internetowej ePUAP (https://epuap.gov.pl/wstep/jak-uzyskac-profil-zaufany). Wniosek o profil zaufany można też złożyć elektronicznie przez portal Emp@tia (https://www.empatiaplatform.eu/) albo prosto ze strony internetowej ministerstwa cyfryzacji (https://www.gov.pl/web/cyfryzacja/znajdz-punkt-potwierdzenia-tozsamosci).

Czy profil zaufany można potwierdzić w banku?

Tak. Najpierw będziesz musiał zalogować się na swoje konto bankowe, a następnie przejść do sekcji „Potwierdzenie profilu zaufanego”. Będziesz tam mieć możliwość wyboru metody potwierdzenia (np. przelewem bankowym). Wybierasz tą, która najbardziej Ci odpowiada i postępujesz zgodnie z instrukcjami.

Czy profil zaufany można potwierdzić podpisem kwalifikowanym?

Tak – jest to możliwe za pomocą odnośnika „Potwierdź wniosek certyfikatem kwalifikowanym”, który znajduje się na stronie „Krok 3: Decyzja ws. wniosku”. Po naciśnięciu tego linku użytkownik zostanie przekierowany do Serwisu Informacyjnego PKI, gdzie będzie miał możliwość potwierdzenia swojego podpisu kwalifikowanego.

W jakim czasie trzeba potwierdzić profil zaufany?

Potwierdzenie profilu zaufanego jest konieczne w ciągu 14 dni od złożenia elektronicznego wniosku. Wymagana jest także obecność dowodu osobistego. Jak potwierdzić profil zaufany?
Proces potwierdzania profilu zaufanego kończy się w punkcie potwierdzeń profilu zaufanego ePUAP.

Gdzie jest punkt potwierdzajace profil zaufany?

Zgodnie z nazwą, Punktami Potwierdzającymi są miejsca, w których możemy osobiście potwierdzić swoją tożsamość i uzyskać Profil Zaufany. Oprócz urzędów czy jednostek bankowych, takich jak mBank czy Idea Bank, można je również znaleźć w punktach sprzedaży detalicznej.

Czy profil zaufany można potwierdzić w urzędzie gminy?

Tak, profil zaufany można potwierdzić w Urzędzie Gminy i Miasta w Ozimku. W tym celu należy najpierw założyć konto użytkownika na portalu ePUAP (www.epuap.gov.pl), z którego wysyłamy wniosek o potwierdzenie Profilu Zaufanego ePUAP. Następnym krokiem jest uwierzytelnienie Profilu w Urzędzie Gminy i Miasta w Ozimku (czyli trzeba się będzie jedyny raz udać się do urzędu).

Czy profil zaufany można potwierdzić na poczcie?

Tak, poczta oferuje możliwość jego założenia w każdej z obecnie działających filii, tj. w prawie 5 tys. urzędów na terenie całego kraju. Co jest potrzebne do założenia Konta Zaufanego? Wystarczy ci dowód osobisty. Jak to się odbywa? Wypełnia się formularz online lub wUrzędzie Pocztowym. Następnie Poczta weryfikuje tożsamości poprzez logowanie się do banku i sprawdza, czy podana przez nas nazwa Użytkownika oraz numer identyfikacyjny są zgodne z tymi danymi, które mają u siebie.

Ile się czeka na potwierdzenie profilu zaufanego przez bank?

Potwierdzenie profilu zaufanego ePUAP przez bank może potrwać do 14 dni. W tym czasie należy udać się do organu administracji publicznej pełniącego funkcję „punktu potwierdzającego”, w którym będzie można to zrobić.

Gdzie potwierdzić profil zaufany 2022?

lista banków
Punkty potwierdzające to przede wszystkim banki, ale nie wszystkie. Na liście banków oferujących możliwość założenia profilu zaufanego poprzez bankowość elektroniczną znajduje się m.in. Alior Bank, Bank Pekao, Bank Millennium, ING Bank Śląski, mBank, Santander, T-mobile Usługi Bankowe oraz PKO Bank Polski.
Osoby fizyczne mogą także korzystać z punktów potwierdzających identity na platformach: ePUAP (elektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej), skins4life (Santander Consumer) ,ezdrowie.gov.pl (Ministerstwo Zdroiwia). Natomiast administracja publiczna może skorzystać takich punktów jak Krajowa Izba Rozliczeniowa S.A., Poczta Polska S.A., ZUS i US Łód

Czy ePUAP to jest to samo co profil zaufany?

Nie do końca. Profil zaufany to jest podpis potwierdzający tożsamość (przypisanym do konkretnego numeru PESEL) w kontaktach on-line z urzędami. To produkt niekomercyjny. ePUAP – to elektroniczna platforma usług administracji publicznej, za pomocą której obywatele mogą załatwiać sprawy urzędowe za pośrednictwem internetu.

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies.