Jak sprawdzić czy numer konta nie należy do oszusta?

Spotkałeś kogoś w internecie i chcesz się upewnić, że numer konta, który Ci podał, nie należy do oszusta? Sprawdź, jak to można zrobić w kilku krokach.


Zarejestruj się na konto.uwaga.info i sprawdź numer konta pod kątem poprawności. Podczas rejestracji należy podać numer konta, a także dane banku, w którym jest on zarejestrowany. Bardzo ważne jest, aby sprawdzić czy strona jest bezpieczna – https://konto.uwaga.info/ jest stroną certyfikowaną przez Protect It!.

Po zalogowaniu się na swoje konto możesz sprawdzać dowolną liczbę numerów kont bankowych. Wpisz numer konta w polu tekstowym i naciśnij przycisk „Szukaj”. Otrzymasz informacje o tym, czy podany numer rachunku bankowego należy do oszusta lub nie.

Jak rozpoznać jaki to bank po numerze konta?

Wystarczy spojrzeć na 4 pierwsze cyfry rozliczeniowego numeru banku – jest to identyfikator i można dzięki niemu od razu stwierdzić, jaki bank ma dane konto. W przypadku, gdy chcemy się dowiedzieć więcej – np. jaki dokładnie oddział – warto spojrzeć na 3 kolejne cyfry. Ostatnia zaś odpowiada za kontrolę całości numeru i dzięki niej możemy mieć pewność, że podana liczba faktycznie należy do danego banku.

Czy znając numer konta bankowego można się do niego włamać?

Z jednej strony wydaje się to mało prawdopodobne, bo przecież istnieje kilka innych elementów, które trzeba znać (PIN oraz hasło do bankowości internetowej), ale z drugiej strony warto być ostrożnym. Załóżmy, że ktoś podaje swój numer rachunku bankowego na forum internetowym lub w rozmowie telefonicznej. Ktoś, kto ma złe intencje, może go sobie zapisać i spróbować użyć go do wyłudzenia pieniędzy. Warto więc powstrzymać się od tego, aby podawać swój numer konta innym osobom.

Zobacz także:  Ile trzeba mieć kasy aby zaczac budowę domu?

Czy policja może sprawdzić stan konta?

Zgodnie z Art. 105 ust. 1 punkt 2 litera „L” ustawy prawo bankowe, bank jest upoważniony do udzielania informacji m.in. Policji, jeżeli jest to konieczne dla skutecznego zapobieżenia przestępstw, ich wykrycia albo ustalenia sprawców i uzyskania dowodów, na zasadach i w trybie określonych w art. 811 kodeksu postępowania karnego.

W praktyce oznacza to, że policja ma prawo do żądania od banku informacji o stanie rachunku osoby podejrzanej o popełnienie przestępstwa. W takim przypadku banki mogą udostępnić te informacje bez potrzeby uzupełnienia formularza subskrypcji (formularza oświadczenia o poufności).

Jak oszuści okradają konta bankowe?

Od kilku miesięcy funkcjonuje nowy rodzaj oszustwa, w którym przestępcy podszywają się pod BLIK. Wysyłają do swoich ofiar SMS-y, w których informują o pieniądzach, które rzekomo zostały wpłacone na ich konto bankowe. Tym samym przekierowują swoje ofiary na fałszywe strony bankowe poprzez link umieszczony w wiadomości. Dzięki temu uzyskują dostęp do loginów i haseł użytkowników, a następnie mogą zalogować się na ich konta i okraść je.

Warto być świadomym tego typu oszustw i nie dać się nabrać. Jeśli otrzymasz taki SMS, nie klikaj w żaden link i nie odpisuj na niego. Skontaktuj się natomiast bezzwłocznie ze swoim bankiem lub operatorami telekomunikacyjnymi po to, aby upewnić się, czy rzeczywiście coś takiego miało miejsce. Pamiętaj też o tym, aby nigdy nikomu nigdzie nie podawać swoich danych osobowych oraz loginów i haseł – ani przez internet, ani przez telefon.

Jak odzyskać pieniądze przelane na zły numer konta?

Odpowiedź jest prosta: zwrócić je na rachunek bankowy banku, w którym masz swoje konto. Dlaczego? Odpowiedź tkwi w ustawie o płatnościach (Dz. U. poz. 1230 ze zm.), która stanowi, że „jeżeli odbiorca nieprawidłowo wykonanego przelewu pieniężnego, w myśl art. 143a ust. 3 ustawy o usługach płatniczych, dokonuje zwrotu otrzymanej kwoty pieniędzy na rachunek zwrotu wskazany mu przez bank”

Zobacz także:  Jak zaplacic za zakupy PayPo?

Zatem, gdy przelamy na zły numer konta albo chcemy odwołać transakcję (np. gdy kupiliśmy coś online i dostaliśmy towar, a okazało się on nie taki jak oczekiwałeś), to musisz skierować zgodnie z powyższymi przepisami – czyli na rachunek banku obsługującego twój główny numer rachunku.

Co to za bank 1750?

Societe Generale – 1840. Nest Bank – 1870. Deutsche Bank Polska – 1910.

Raiffeisen Bank jest niemieckim bankiem, który powstał w 1750 roku. Jego siedziba znajduje się we Frankfurcie nad Menem, a oddziały w ponad 50 krajach świata. W Polsce Raiffeisen Bank działa od 1996 roku i oferuje swoim klientom szeroki zakres usług finansowych, takich jak: konta osobiste i firmowe, karty płatnicze, lokaty, kredyty hipoteczne i gotówkowe, ubezpieczenia oraz inwestycje.

Societe Generale to francuski bank, który powstał w 1840 roku. Societe Generale jest obecny na rynkach finansowych w 70 krajach na całym świecie i posiada ponad 150 000 pracowników. W Polsce Societe Generale działa od 1989 roku i oferuje swoim klientom m.in.: konta osobiste i firmowe, lokaty bankowe, produkty inwestycyjne oraz ubezpieczenia.

Nest Bank powstał w 1870 roku jako NEST ( Nadawanie Ekonomicznych Statutów Towarzystwu ) , a jego celem było promowanie gospodarki rynkowej w Niemczech po upadku Prus Bismarcka . Obecnie Nest Bank należy do grupy Allianz i oferuje m.in.: konta osobiste , lokaty , produkty inwestycyjne oraz ubezpieczenia .

Deutsche Bank Polska to niemiecki bank, który powstał w 1910 roku jako „Polski Akcyjny Bank Handlowy” we Lwowie. Deutsche Bank Polska oferuje swoim Klientom między innymi :Konta osobiste 、 Kredyt gotówkowyi Karty 、 Lokatydrogerie internetowe 、 InwestycjeOnline bankingpolskapolski

Czy numer konta bankowego to dane wrażliwe?

Niektórzy mogą sądzić, że tak, ponieważ numer konta bankowego jest połączony z naszymi imieniem i nazwiskiem i dzięki temu możemy zostać zidentyfikowani. Jednak w rzeczywistości numer konta bankowego nie jest danymi wrażliwymi. Powód jest taki, że dane te nie pozwalają na bezpośrednie identyfikowanie osoby, a jedynie na jej zindeksowanie. Aby uzyskać pełen obraz sytuacji, trzeba więc uzupełnić informacje o innych danych osobowych np. adresie, PESEL-u czy numerze dowodu osobistego. Tylko wtedy można stwierdzić, że rzeczywiście mamy do czynienia z danymi wrażliwymi.

Zobacz także:  Jak zebrac wszystkie długi w jeden?

Jak złodzieje czyszczą konta bankowe?

Phishing, czyli podszywanie się pod strony banków
Oszuści liczą na to, że ofiara nie zwróci uwagi na ten element i wprowadzi dane do logowania do bankowości internetowej. Wówczas login i hasło trafią w ręce złodziei. Na stronie podmieniane są też inne elementy, np. numer infolinii do banku czy adres e-mail służący do kontaktu. Niestety takie sytuacje są coraz częstsze i mogą przydarzyć się każdemu z nas. Co możemy zrobić, żeby uchronić się przed oszustami?

Najważniejsze jest to, żeby nigdy nie logować się na stronach bankowości internetowej z linku otrzymanego mailem czy wiadomością SMS. Zawsze wchodzimy bezpośrednio na stronę swojego banku i sprawdzamy czy adres URL jest poprawny oraz czy jesteśmy na dobrej stronie – powinna ona być odpowiednio oznaczona certyfikatem SSL (domena powinna rozpoczynać się od https://). Pamiętajmy też o tym, że podczas logowania nigdy nie podajemy żadnych danych osobowych ani dostępu do naszego konta – jeśli ktoś pyta nas o takie informacje to jest to prawdopodobnie próba wyłudzenia danych. W takim wypadku należy skontaktować się ze swoim bankiem telefonicznie lub osobiście w oddziale stacjonarnym i poinformować o całym zdarzeniu.

Czy wystarczy sam numer konta do przelewu?

W takim przypadku należy pamiętać, że koniecznie musimy podać nazwę odbiorcy. Nie jest to jednak wymagane w przypadku, gdy podamy również jego adres. W takim przypadku bank potwierdza dane odbiorcy przed dokonaniem przelewu.

Co można zrobić z czyimś Nr konta?

Wiele rzeczy. Można np.:
– przelewać pieniądze ze swojego konta na inne konto osoby, która go podała
– wypłacać pieniądze z bankomatu lub
– dokonywać zakupów online lub przez telefon
Warto jednak zachować ostrożność i nie podawać numeru konta osobom, których nie znamy oraz nie wiemy, czy można im ufać.

Related Posts

Opłaty dodatkowe przy kredytach mieszkaniowych

Na co dzień szukamy zazwyczaj jak najtańszych rozwiązań. Aby nie przepłacać, a dostawać jak najwię…

Zakup mieszkania na kredyt – krok po kroku

Własne mieszkanie to marzenie każdego młodego człowieka, a zarazem jedna z najważniejszych decyzji…

Ile trzeba mieć kasy aby zaczac budowę domu?

Zamierzasz zbudować dom, ale nie wiesz, ile kasy będzie Cię to kosztować? Sprawdź nasz artykuł, gdzie dowiesz się, ile pieniędzy potrzebujesz na budowę domu. No cóż, budowa…

Jak zaplacic za zakupy PayPo?

PayPo to szybki i łatwy sposób na zapłacenie za zakupy online. Jest bezpieczny i można go używać z dowolnego miejsca na świecie. Robiac zakupy online, dodajesz produkty…

Jak zebrac wszystkie długi w jeden?

Możesz mieć różne długi – karty kredytowe, pożyczki, długi wobec rodziny i przyjaciół. Możesz mieć różne sposoby na ich spłatę, ale czy na pewno jest to najlepsze…

Jak znaleźć swój numer IBAN?

Przez ostatnie kilka lat większość banków i instytucji finansowych przeniosła się na nowy system rozliczeń międzynarodowych – IBAN. Jest to skrót od „International Bank Account Number” i…

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies.