Przez ostatnie kilka lat większość banków i instytucji finansowych przeniosła się na nowy system rozliczeń międzynarodowych – IBAN. Jest to skrót od „International Bank Account Number” i oznacza on numer Twojego rachunku bankowego w standardzie międzynarodowym. IBAN ułatwia rozliczanie transakcji międzynarodowych i jest wymagany przez wiele banków przy dokonywaniu płatności za granicą. Jeśli chcesz dowiedzieć się, jak znaleźć swój numer IBAN, to koniecznie przeczytaj dalszą część tekstu!
Polski numer IBAN składa się z 28 znaków: 2 liter i 26 cyfr. Oznacza to, że numer IBAN można odczytać bezpośrednio z rachunku bankowego – wystarczy do numeru rachunku dodać dwie litery “PL”.
Czy IBAN to to samo co nr konta?
IBAN składa się z numeru konta, a także z dodatkowych cyfr, które pozwalają identyfikować bank i kraj. IBAN jest standardem międzynarodowym, dlatego wykorzystuje się go przede wszystkim do transferów środków finansowych na zagraniczne konta. Czy można otrzymać przelew na IBAN? Tak, mogą Państwo otrzymać przelew na swoje konto bankowe posiadające IBAN.
Co to jest IBAN w banku?
Czy opłaca się go posiadać?
International Bank Account Number, czyli inaczej międzynarodowy numer rachunku bankowego to nic innego jak uniwersalny identyfikator konta bankowego. IBAN jest niezbędny do realizacji transakcji na terenie UE oraz w kilku innych krajach. Od 2009 roku w Polsce obowiązuje międzynarodowy standard IBAN. Co to oznacza dla nas, Polaków? Każdy posiadacz konta bankowego ma przydzielony indywidualny numer IBAN, który składa się z 34 cyfr i liter. Pierwsze 2 to kody kraju, a reszta to indywidualny numer naszego rachunku bankowego. Posiadanie numeru IBAN ułatwia wykonywanie przelewów wewnątrzbankowych i międzybankowych na terenie całej Unii Europejskiej oraz w pozostałych państwach, gdzie ten system jest już rozpowszechniony (m.in.: Islandia, Monako, Turcja). Zaletami korzystania z numeru IBAN są: możliwość szybkiego i bezpiecznego wykonania przelewu w każdym miejsscu na świcie 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu – bez potrzeby podawania dodatkowch danych odbiorcy przelewu (ryzyko ich błednego podania jest bowiem niewielkie); ograniczenie błedów podczas wprowadzania danych odbiorcy – sama struktura cyfr i liter umożliwia automatycznæ walidacje; możliwość łatwego odczytu – alfanumeryczna notation jest czytelna i łatwa do zapamiêtania; dyspozycje miêdzynarodowe zosta³y usystematyzowane – funkcjonuj¹ pewne regu³y postêpowañ ze standardem ISO 13616; powtarzanalno¶æ – struktura notacji stwarza prawdopodobieñstwo unikniêcia powtarza³o¶ci indeksuj¹cych rekordy do raportów du ych grup transakcji; standardowe formularze maj± ju pola notacji alfanumerycznej oznaczone symbolem „IBAN” Umieszczony obok logo banku lub funduszu symbol gromadzi informacje o profilu inwestora funduszu
Jak zrobić przelew na konto IBAN?
Pamiętaj, numer konta odbiorcy przelewu poprzedzony jest kodem IBAN, np. PL + 26 cyfrowy numer rachunku bankowego w Polsce. Jeżeli wypełniasz formularz przelewu w systemie bankowości internetowej lub mobilnej, a następnie podajesz numer konta odbiorcy (wraz z kodem IBAN), to oszczędnościowa maszyna rozpoznaje już tylko polskie konto i generalnie „wystarczy” podać tylko taki 26-cio cyfrowy numer – po prostu unika się błędów.
Czy przed numerem konta musi być PL?
Sprawdźmy to: każdy rachunek bankowy w Polsce składa się z 26 cyfr (przy przelewach zagranicznych należy dodać jeszcze PL przed numerem konta – nawet, jeżeli konto jest np. w euro). Chyba łatwo jest pomylić się w numerze konta. Jeśli tak oto liczymy, dajemy sobie rację – ale tylko częściowo. Rzeczywiście, odłożenie dwóch cyfr miejscami i porównanie do innego numeru konta mogłoby prowadzić nas na manowce; ale po pierwsze – czy dwie cyfry? Przecież diabeł tkwi w szczegółach, a po drugie – odwróćmy sytuację: co powiedzieć o trzech lub więcej? Wreszcie, spójrzmy na problem globalnie: czy aby naprawdę łatwo jest pomylić się w numerze konta 26-cyfrowego?
Ile liczb ma numer IBAN?
Numer IBAN w Polsce składa się z 26 cyfr, które oznaczają numer rachunku bankowego. W przypadku numeru IBAN uniwersalna zasada konstrukcji polega na tym, że jest on poprzedzony symbolem PL, a następnie sześcioma cyframi identyfikującymi dany bank. Oznacza to, że na podstawie numeru IBAN możemy określić w jakim banku został otwarty dany rachunek.
Jaki jest format IBAN?
IBAN (International Bank Account Number) to międzynarodowy numer rachunku bankowego, który jest używany przez banki w celu identyfikacji rachunków bankowych. IBAN składa się z kodu kraju i 26-cyfrowego numeru rachunku bankowego, który należy zapisać bez odstępów (bez spacji). Używany jest np. przy wykonywaniu przelewów walutowych (krajowych i zagranicznych) między różnymi bankami.
Jak zapisać nr konta w formacie IBAN?
W Polsce numer konta bankowego w standardzie IBAN powinien składać się z 28 znaków. Oznacza to, że pierwsze cztery znaki numeru IBAN przenosi się na jego koniec, a następnie litery w numerze IBAN zamienia się na ciągi cyfr.
Jak podać numer konta za granicą?
Aby prawidłowo przekazać środki zagranicę należy podać numer rachunku wraz z kodem kraju, w którym znajduje się bank odbiorcy. Jeśli chcemy wysłać przelew np. z Polski do Wielkiej Brytanii, to numer rachunku poprzedzamy kodem GB (bez spacji!). W ten sposób system bankowy będzie wiedział, jak przekazać środki na odpowiedni rachunek. Pamiętaj też, żeby sprawdzić czy podane dane są prawidłowe i czy masz wystarczającą ilość środków na koncie, aby dokonać przelewu.
Czy można przelać pieniądze z konta polskiego na zagraniczne?
Tak, przesłanie pieniędzy z konta prowadzonego w polskim banku na rachunek w banku zagranicznym jest możliwe. Aby to zrobić, będziesz potrzebował numeru rachunku i waluty, w której chcesz przesłać pieniądze oraz danych odbiorcy (imię i nazwisko, adres itp.). Jeśli masz już te informacje, możesz bez problemu przekazać środki na inny rachunek bankowy – wykonujemy takie operacje codziennie.
Pamiętaj jednak, że przeniesienie pieniędzy na inny kontynent może wiązać się z dodatkowymi kosztami. Wysyłka międzynarodowa jest droższa niż krajowa, a do tego dochodzi ewentualna opłata związana z przewalutowaniem. Dlatego warto sprawdzić czy bank ma dla swoich klientów specjalne oferty na przelewy międzynarodowe – być może uda Ci się znaleźć coś taniej i bardziej atrakcyjnego niż standardowa usługa.
Czym się różni Konto od rachunku bankowego?
Przede wszystkim Konto może składać się z kilku rachunków bankowych, podczas gdy rachunek to pojedynczy produkt bankowy. Co więcej, konto nie posiada oprocentowania, podczas gdy każdy rachunek posiada określone oprocentowanie. Dodatkowo, do konta nie jest wymagana karta płatnicza – chociaż można ją do niego dopiąć. Posiadanie rachunku natomiast bezwzględnie wiąże się z użytkownictwem karty płatniczej.