Specjaliści udzielają konkretnych odpowiedzi na to, kiedy można sprzedać mieszkanie z kredytem. Zachęcamy do lektury!
Czy bank ma prawo decydować o sprzedaży mieszkania klientowi? W Polsce nie ma takiego obowiązku, że kredytobiorca musi uzyskać zgodę banku na sprzedaż swojego mieszkania. Jak długo potrwa cała procedura?
Na początek warto poinformować bank o planach sprzedaży. Dzięki temu unikniemy problemów i niepotrzebnych formalności. Bank może zgłosić się do notariusza w imieniu kredytobiorcy i umówić termin podpisania aktu notarialnego. Wystarczy, że podczas sprzedaży określisz jako formę płatności „przelew na rachunek bankowy”. Pamiętaj aby podać numer konta, na który będzie przelana cała suma (odliczona będzie tylko prowizja notarialna).
Jak sprzedać mieszkanie z kredytem hipotecznym i kupić nowe?
Jednym ze sposobów jest zawarcie umowy sprzedaży-kupna, w której przewidziany jest podział części płatności między strony. Pierwsza część to taka, która trafi do banku i umożliwi uregulowanie długu (reszta grosza). Druga natomiast to „górka”, czyli nadpłata, która otrzyma sprzedający. Jak sama nazwa wskazuje, musi być ona wyższa od tej pierwszej – odsetek od całego kredytu oraz opłat manipulacyjnych banku.
Jak można sprzedać mieszkanie z kredytem hipotecznym?
Sprzedaż mieszkań w kredycie odbywa się w trybie licytacji komorniczej. Można się też ubiegać o sprzedaż bezpośrednio ze spółdzielni mieszkaniowej (w przypadku, gdy jest to możliwe).
Czy pieniądze ze sprzedaży mieszkania można przeznaczyć na spłatę kredytu?
W stanie prawnym obowiązującym od 1 stycznia 2022 roku zmianie uległ katalog wydatków uprawniających do skorzystania ze zwolnienia podatkowego. Obecnie również spłata kredytu zaciągniętego na sprzedawaną nieruchomość daje prawo do skorzystania ze zwolnienia.
Czy można sprzedać mieszkanie przed upływem 5 lat?
Zgodnie z obowiązującym stanem prawnym, można to zrobić, ale będzie to wiązało się z pewnymi konsekwencjami. Mianowicie musimy liczyć się ze poniesieniem daniny w wysokości 3%. Wynika to z faktu, że podatek od dochodu osobistego jest naliczany od całej kwoty uzyskanej ze sprzedaży mieszkania. Jednak istnieje możliwość uniknięcia tej opłaty poprzez sprzedanie mieszkania po upływie 5 lat od momentu jego nabycia. Zgodnie z art. 18 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, przedmiotowa danina nie dotyczy bowiem żadnego przychodu uzyskanego ze sprzedaży lokalu mieszkalnego, jeżeli okres między dniem jego nabycia a dniem jego sprzedaży wynosi co najmniej 5 lat. Pamiętajmy jednak, że termin 5 lat liczony jest od końca roku kalendarzowego w którym upłynie 5 lat od momentu nabycia . Czyli jeśli np. 1 stycznia 2015 roku kupiliśmy mieszkanie , to już 31 grudnia 2019 roku będziemy mogli je bez obaw sprzedać bez ponoszenia dodatkowych opłat .
Po jakim czasie bank zabiera mieszkanie?
Zazwyczaj następuje to po 30 dniach, gdy dłużnik nie zapłacił już drugiej raty z rzędu. W takim przypadku bank wysyła ponaglenie wzywające do zapłaty. Jeśli dłużnik uiści należność w ciągu 7 dni od daty otrzymania wezwania, umowa kredytowa nie jest rozwiązywana.
Ile trzeba zapłacić podatku od sprzedaży mieszkania?
W przypadku, gdy dochód uzyskany ze sprzedaży nieruchomości jest wyższy niż cena nabycia, to obowiązek zapłaty podatku od sprzedaży nieruchomości wynosi 19%.
Po jakim czasie można sprzedać mieszkanie?
Czy będziemy musieli płacić podatek?
Odpowiedź na to pytanie zależy od kilku czynników. Pamiętaj, że jeśli kupisz mieszkanie w celach inwestycyjnych, a nie do bezpośredniego zamieszkania, to będzie ono traktowane przez urząd skarbowy jak każdy inny rodzaj działalności gospodarczej. To oznacza, że aby uniknąć płacenia podatku dochodowego, musisz sprzedać mieszkanie po upływie 5 lat od momentu jego nabycia. W przeciwnym razie 19% od dochodu – różnicy pomiędzy ceną sprzedaży a ceną zakupu – będzie należało się fiskusowi.
Czy opłaca się sprzedać mieszkanie?
Jakie mogą być plusy i minusy takiej decyzji?
Zatem, czy warto sprzedać mieszkanie na rynku wtórnym? Na to pytanie należy odpowiedzieć sobie samemu. Jeśli ktoś planuje się przeprowadzić, to posiadanie mieszkania może być dla niego obciążeniem finansowym, a jego sprzedaż może pomóc mu sfinansować nowe mieszkanie lub dom. Ceny mieszkań na rynku wtórnym rosną od kilku lat, a ich wartość będzie nadal rosła. Jednak trzeba pamiętać, że jeśli ktoś ma dobre i atrakcyjne mieszkanie, to jego cena będzie rosła szybciej niż cena zwykłego mieszkania. Kredyty hipoteczne osiągnęły stan przewyższający wypłaty kredytów w roku poprzednim i teraz oprocentowanie kredytów hipotecznych jest niższe niż kiedykolwiek wcześniej. Dlatego też kupno mieszkania na rynku pierwotnym może być dobrym pomysłem.
Co zrobić żeby nie płacić podatku od sprzedaży nieruchomości?
Jeśli sprzedamy mieszkanie lub dom, a upłynęło pięć lat od ich nabycia, to zgodnie z prawem nie musimy płacić podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT). Warto jednak wiedzieć, że okres pięciu lat liczy się od końca roku kalendarzowego, w którym doszło do ich nabycia bądź wybudowania. Pamiętajmy więc, że jeśli kupiliśmy mieszkanie 31 grudnia 2015 roku, to pierwszy pełen rok trwa od 1 stycznia 2016 do 31 grudnia 2016. To oznacza, że aby móc bezpodatkowo sprzedać swoją nieruchomość, musi minąć 5 pełnych lat liczonych od tego momentu.
Jak pozbyć się kredytu hipotecznego?
Najprostszym sposobem jest oczywiście spłatanie całego kredytu w terminie. Jednak często bywa tak, że chwilowo nie stać nas na spłatę całego długu, a potrzebujemy pozbyć się go jak najszybciej. Wtedy warto skorzystać z metody nadpłacania kredytu.
Zasada działania metody nadpłacania kredytu jest prosta – jeśli będziemy systematycznie nadpłacać nasze raty, to szybko uda nam się zmniejszyć całkowitą kwotę do spłaty. A co za tym idzie, oszczędzimy pieniądze, które przeznaczonoby na odsetki od kredytu. Jest to więc bardzo opłacalne rozwiązanie dla każdego, kto ma problem ze spłatami lub po prostu chce szybko pozbyć się kredytu hipotecznego.