Jak obliczyć ratę kredytu wzór?

, przewodni

Czy masz kredyt? A może planujesz wziąć kredyt? W obu tych przypadkach na pewno interesuje Cię, jak obliczyć ratę kredytu wzór. Nie ma się czym martwić – jest to naprawdę proste. Wystarczy, że weźmiesz kilka podstawowych danych i podstawowe wyliczenia, a szybko uzyskasz odpowiedź.

Jednak pamiętaj – niezależnie od tego, jak obliczysz ratę kredytu wzór, to zawsze warto poradzić się specjalisty. Pomoże Ci on ustalić, czy dana rata kredytu jest dla Ciebie opłacalna, czy możesz sobie pozwolić na więcej lub mniej. Dlatego niezależnie od tego, jak obliczysz ratę kredytu wzór, to zawsze porównaj wyniki z kilkoma bankami i wybierz najlepszą ofertę.


Ratę kredytu można obliczyć na podstawie tzw. współczynnika q, który jest ustalany przez bank. Aby go ustalić, należy pomnożyć oprocentowanie kredytu przez liczbę miesięcznych rat oraz podzielić tę wartość przez 12 (ponieważ oprocentowanie jest zwykle podawane w skali roku). Wartość ta będzie stanowiła procent całkowitej kwoty kredytu, a więc aby uzyskać ostateczną wysokość raty należy pomnożyć ja przez całkowity kapitał kredytu.

Jak oblicza się ratę kredytu hipotecznego?

Aby obliczyć ratę miesięczną kredytu hipotecznego sumujemy obie wartości, czyli ratę kapitałową i właściwą ratę odsetkową. Całkowita kwota do spłaty to kwota kredytu i suma wszystkich rat odsetkowych – najlepiej jest skorzystać z arkusza kalkulacyjnego lub kalkulatora online, ponieważ liczenie ręczne jest czasochłonne i wymaga dużej precyzji. Pamiętajmy o uwzględnieniu wszelkich dodatkowych opłat, takich jak prowizja bankowa czy ubezpieczenie.

Ile wynosi rata kredytu hipotecznego 600 tys?

Oszacowana rata kredytu to 2631,04 zł na okres 360 miesięcy. RRSO wynosi 3,4%. Kwota kredytu 600 tys zł dotyczy 100% wartości nieruchomości. Kredyt będzie spłacany w ratach równych.

Ile wynosi rata kredytu 300 tys na 30 lat?

Rata kredytu hipotecznego na kwotę 300 tys zł na okres 30 lat wynosi 1384 zł. Kredytowany jest w równych ratach miesięcznych, a RRSO dla tego kredytu to 3,8%.

Jak obliczamy faktyczny koszt kredytu?

Część kosztu każdej raty stanowi oprocentowanie pożyczki, czyli prowizja bankowa. Prowizja obliczona jest w skali roku i pomnożona przez liczbę rat oraz kwotę pożyczki. Warto pamiętać, że prowizje naliczane są zawsze od całej kwoty kredytu, a nie od kwoty pozostałej do spłaty. Następny element to oczywiście opłata przygotowawcza, czyli tzw. marża bankowa. Marża jest opłatą manipulacyjną, która może być ustalana indywidualnie przez każdy bank i według różnych kryteriów (np. wysokości wartości netto pożyczki).

Ile wynosi rata kredytu hipotecznego 300 tys?

Jeszcze we wrześniu 2021 r., kiedy stawka referencyjna wynosiła 0,1 proc., stawki WIBOR sięgały nieco ponad 0,2 proc. Oznacza to ogromny wzrost rat kredytów. Z danych HRE Investments wynika, że we wrześniu rata kredytu na 300 tys. zł zaciągniętego na 25 lat z marżą banku 2,6 proc. naturalnie byłaby niższa o około 550 złotych niż obecnie. Obecne oprocentowanie kredytów mieszkaniowych jest więc bardzo wysokie i utrudnia dostęp do finansowania nowego mieszkania czy domu.

Ile wynosi rata kredytu hipotecznego 500 tys?

Jeżeli przyjmiemy, że kredyt hipoteczny oparty będzie o oprocentowanie WIBOR 6M, to miesięczna rata będzie wynosić 3 523,50 zł. Kredyt taki można uzyskać na okres 30 lat.

Ile wynosi rata kredytu hipotecznego 400 tys?

Ratę kredytu hipotecznego 400 tys zł na 30 lat wynosi 1800 zł miesięcznie przy oprocentowaniu 4%. Rata może być jednak niższa, ponieważ bank uwzględnia koszty ubezpieczenia lub prowizji.

Ile wynosi rata kredytu hipotecznego 200 tys?

Kredyt 200 tys na 20 lat oprocentowany na 6,52% będzie spłacany w ratach stałych równych 1 493,50 zł. Wysokość rat malejących w takim przypadku wyniesie od 1 920,00 zł na początku spłaty do 837,86 zł na końcu.

Czy brać kredyt hipoteczny w 2022?

Jeszcze w marcu 2022 r. sytuacja na rynku kredytów była ustabilizowana pod względem badania zdolności kredytowej przez banki. Oznacza to, że klienci mieli wtedy zdecydowanie wyższą zdolność kredytową niż obecnie. W kwietniu banki zaostrzyły jednak swoje wymagania wobec potencjalnych kredytobiorców, co spowodowało pogorszenie się sytuacji na rynku. Dlatego też jeśli planujemy wziąć kredythipoteczny w najbliższym czasie, powinniśmy rozważyć taką możliwość już teraz.

Jaka rata przy kredycie 350 tys?

i na jak długi okres? A ile wyniesie rata i harmonogram spłat dla kredytu hipotecznego na 350 tys. zł? Jeżeli przyjmiemy okres kredytowania wynoszący 35 lat, to rata w naszej symulacji wyniesie ok. 1756 zł.

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies.