Kredyt gotówkowy i hipoteczny – czym się różnią?

Kredyty gotówkowy i hipoteczny wydaje się niczym nie różnić. Ale to tylko pozory. Owszem zarówno jeden jak i drugi spłaca się w ratach, w określonym terminie i określonej wysokości, zgodnie z zawartą umową. Jednak różnic kilka jest, które sprawiają, że oba kredyty posiadają znacznie inne właściwości. Czym się różnią?

Różnice w zabezpieczeniu kredytu

Jest to pierwsza i najistotniejsza różnica między jednym i drugim kredytem. W przypadku kredytu gotówkowego bank może żądać zabezpieczenia w postaci wykupu ubezpieczenia kredytu lub poręczyciela.

W przypadku kredytu hipotecznego sytuacja jest inna. Należy wiedzieć przede wszystkim, że jest to kredyt celowy, konkretnie na zakup nieruchomości. Jak nie trudno zatem wywnioskować – zabezpieczeniem będzie nieruchomość.

Konsekwencją niespłacania zobowiązania kredytu hipotecznego będzie zatem mieszkanie lub dom, czy też inne nieruchomość na jaką został zaciągnięty kredyt. Warto też wiedzieć, że nawet jeśli nieruchomość przejdzie w posiadanie banku, pieniądze wcześniej wpłacone przepadają.

Czas spłaty i wysokość rat

To kolejna istotna różnica, którą można wymienić. Kredyt gotówkowy zazwyczaj dotyczy mniejszych sum, aczkolwiek na rynku zaczyna pojawiać się coraz więcej ofert na kwoty nawet 200 tysięcy złotych. Okres spłat w tym przypadku wynosi średnio pięć lat, ale nie jest to regułą. W zależności od wysokości zaciągniętego zobowiązania może to być także krótszy lub dłuższy okres.

Inaczej sytuacja ma się znów w przypadku kredytu hipotecznego. Ten zaciągany jest na znacznie wyższe kwoty. Jakie? Wszystko zależy od nieruchomości jaką kredytobiorca chce nabyć. Może to być kwota 180 tysięcy złotych, a czasami nawet ponad milion. Oczywiście ważna jest także zdolność kredytowa w tym przypadku, jednak w tym zestawieniu nie jest brana pod uwagę.

Zobacz także:  Jakie parametry analizować w pożyczkach gotówkowych?

Kredyt hipoteczny to bez wątpienia zobowiązanie na wiele lat. Najczęściej okres kredytowania wynosi około 25 – 30 lat. Również wysokość rat jest znacznie wyższa niż w przypadku kredytu gotówkowego, aczkolwiek są wyjątki od reguły. Wszystko bowiem zależy od wysokości zaciągniętych kredytów i okresu obowiązywania spłat rat.

Weryfikacja kredytobiorcy

Również procedura weryfikacyjna jest inna. Przy kredycie gotówkowym głównie pod uwagę brana jest zdolność kredytowa. Składa się ona z dokumentów zawierających informację o rodzaju i okresie zatrudnienia oraz wysokości opłat i dochodów. Istotna jest także historia kredytowa, którą bez wątpienia bank sprawdzi.

Kredyt hipoteczny wymaga jednak bardziej skomplikowanych procedur weryfikacji. Owszem, jest brana pod uwagę historia kredytowa czy zdolność. Istotna jest także wartość nieruchomości i możliwości jej ewentualnej sprzedaży. Oznacza to, że mając nawet nienaganną historię kredytową można nie otrzymać kredytu, gdyż nieruchomość może okazać się trudna do sprzedania lub mało atrakcyjna dla potencjalnych, następnych, kupców.

Related Posts

W poszukiwaniu odpowiedniej pożyczki osobistej

Za każdym razem, gdy masz do czynienia z kryzysem finansowym, pewna myśl o zaciągnięciu pożyczki o…

Pożyczaj tylko wtedy, gdy musisz

Wiele osób czasami czuje potrzebę pożyczenia pieniędzy, a wynika to z wielu sytuacji czy też wielu…

Jak działa WIBOR?

WIBOR to skrót od Warsaw Interbank Offered Rate – wskaźnik oparty na stopach procentowych, jakie banki oferują sobie nawzajem w trakcie transakcji finansowych w walucie PLN. WIBOR…

Czy można zastrzec swój PESEL?

Czy można zastrzec swój PESEL? To pytanie coraz częściej pojawia się wśród Polaków. Zastanawiamy się, czy jest to możliwe i co moglibyśmy zyskać na takiej decyzji. Sprawdźmy…

W jakie waluty inwestować w 2022?

Inwestowanie w rynku walutowym może być dochodowe, ale wymaga wiedzy i doświadczenia. Aby ułatwić Ci podjęcie decyzji, przygotowaliśmy krótki artykuł na temat top 5 walut, w które…

Co są stopy procentowe?

Chcesz dowiedzieć się, czym są stopy procentowe? Jest to bardzo ważna część finansów, a dokładniej mówiąc, dotyczy to tego, ile pieniędzy musisz zapłacić jako odsetki od kredytu….

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies.